KALENDARZ

Każdy z Treningów można rozpocząć dowolnym modułem!

 

Anatomia palpacyjna MODUŁ II – DOLNA POŁOWA CIAŁA, wędrówka po ciele człowieka
Prowadzi : Dr n. med. Marcin Wytrążek , 23-31 Marca 2019 w Krzywej Iwicznej  pod Warszawą.

Nauka anatomii z książki to jak czytanie map, a nauka anatomii palpacyjnej jest jak wędrówka po górach. Studiowanie map jest niezbędne, ale potem trzeba ruszyć i odkrywać świat. 

Więcej o tym jak wygląda nauka: 
https://www.youtube.com/watch?v=hrj7ct10DKg

„Anatomia palpacyjna – wędrówka po ciele człowieka” to ośmiodniowa przygoda odkrywania piękna anatomii na żywym człowieku. Jest to dwumodułowe szkolenie (razem 8 dni) skierowane głównie do fizjoterapeutów i masażystów, którzy w swojej chcą się coraz bardziej świadomie poruszać po ciele człowieka. Przekonasz się, że nauka praktycznej wiedzy o budowie i funkcjonowaniu ludzkiego ciała może być niezwykle przyjemna. Zobaczysz, że sztuka palpacji, która polega na nieustannym rozwijaniu dotyku i koncentracji na drugiej osobie stanie się Twoją pasją. Nauka anatomii, to nie siedzenie nad podręcznikami, lecz praktyczne poznawanie naszego ciała w celu doskonalenia swoich umiejętności zawodowych. 

Anatomia z założenia ma na celu dzielić ludzkie ciało, co sprawia, że terapeuci gubią obraz całości jakim ono jest. Celem szkolenia jest zapoznanie  uczestników  poszczególnymi strukturami i ich badaniem palpacyjnym, jednakże z rozwijaniem świadomości powiązań między nimi. Każdy obszar ciała będzie zgłębiany od tkanek położonych powierzchownie aż po te leżące najgłębiej. Uczestnicy szkolenia zapoznają się  badaniem powięzi powierzchownej, z uwzględnieniem różnic w jej strukturze. Omówiona zostanie powięź głęboka i struktury leżące w jej obrębie (troczki, pasmo biodrowo-piszczelowe itp.). Palpacji zostanie poddany układ kostny człowieka. Uwaga zostanie poświęcona także więzadłom, które są ważnymi strukturami do pracowania w różnych formach terapii. Omówiona zostanie większość mięśni w ciele, co ułatwi swobodne poruszanie się po ciele pacjenta/klienta. Palpacja struktur mięśniowych połączona jest z wykonaniem delikatnego masażu poprzecznego, dzięki czemu obie strony, zarówno model jak i ćwiczący dokładniej poznają badaną strukturę. Omówiona zostanie czynność mięśni nie tylko w klasycznej formie, ale także ze zwróceniem uwagi na to jaką rolę pełnią w czynnościach dnia codziennego ( bądź w jakich dysfunkcjach biorą udział). Ponadto ćwiczone będą techniki palpacji struktur nerwowo-naczyniowych, co zwiększy świadomość jak i poczucie bezpieczeństwa w pracy z ciałem.

MODUŁ I – GÓRNA POŁOWA CIAŁA , 12-15 Kwietnia 2018 , w Nowej Iwicznej pod Warszawą, cena 1.350 pln 

 • Przygotowanie do wędrówki – czyli jak efektywnie dotykać i rozpoznawać struktury (techniki badania, sposoby dotykania różnych struktur, filozofia palpacji, omówienie sposobów uczenia się)
 • Spacer po strukturach kostnych klatki piersiowej i tułowia (obojczyk, mostek, żebra, kręgosłup w odc. piersiowym)
 • Wędrówka po przedniej stronie tułowia – klatka piersiowa i brzuch – palpacja mięśni brzucha wraz z omówieniem ich relacji z kręgosłupem. Palpacja mięśnia skośnego zewnętrznego, wewnętrznego i poprzecznego. Palpacja wszystkich aktonów mięśnia piersiowego większego. Palpacja mięśnia piersiowego mniejszego – dostęp pośredni przez mięsień piersiowy większy oraz nauka bezpośredniego, bezbolesnego kontaktu z mięśniem piersiowym mniejszym bezpośrednio przez skórę.
 • Podróż do wnętrza ciała, czyli topografia i palpacja struktur jamy brzucha. Omówienie topografii narządów wewnętrznych. Palpacja jelita grubego, cienkiego, żołądka, wątroby, pęcherza moczowego oraz aorty brzusznej, która zwiększy Twoją efektywność i bezpieczeństwo pracy w tym obszarze, szczególnie potrzebne w terapii wisceralnej.  
 • Palpacja tylnej strony szyi - wędrówka po kresie karkowej – zapoznanie się z wyrostkiem sutkowatym, guzowatością potyliczną zewnętrzną, palpacja więzadła karkowego oraz mięśni przyczepiające się do kresy: czworoboczny grzbietu, półkolcowy głowy, płatowaty głowy). W tej części przybliżony zostanie także mięsień półkolcowy szyi i płatowaty szyi. Mięsień dźwigacz łopatki z perspektywy przedniej (dostęp bezpośredni do mięśnia oraz dostęp z perspektywy tylnej przez mięsień czworoboczny grzbietu. 
 • Odkrywanie mięśni podpotylicznych – wyrostków kolczystych i poprzecznych kręgosłupa, w tym wyrostka kolczystego C2, wyrostka poprzecznego C1, ułatwiającego lokalizację mięśni podpotylicznych (mięśnia skośnego głowy dolnego, prostego głowy tylnego większego i mniejszego) – palpacja trójkąta utworzonego przez mięsień płatowaty głowy.
 • Mięsień prostownik grzbietu w praktyce ze szczególnym uwzględnieniem obszaru międzyłopatkowego, gdzie zespalają się ze sobą włókna zbiegające z odcinka szyjnego kręgosłupa z tymi biegnącymi z dolnego odcinka. Palpacja łączona z masażem poprzecznym m. kolcowego, najdłuższego, biodrowo-żebrowego, z uwzględnieniem aspektów klinicznych.  Zatopienie w głębsze warstwy w celu zlokalizowania mięśni wielodzielnych i rotujących – metafora bałwanka. Palpacja mięśnia czworobocznego lędźwi.
 • Palpacja przedniej strony szyi, czyli podróż od powięzi powierzchownej, przez mięsień szeroki szyi aż po wyrostki poprzeczne  – m. mostkowo-obojczykowo-sutkowy, m. pochyły przedni, środkowy i tylny (metafora trzech palców), mm. podgnykowe i nadgnykowe (m. łopatkowo-gnykowy. Struktury nerwowo-naczyniowe przedniej strony szyi. Dowiesz się jak bezpiecznie pracować z obszarem, w którym współcześnie u większości osób występują poważne dysfunkcje.
 • Wędrówka dookoła łopatki (palpacja łopatki klasycznie + palpacja w chwycie mobilizacyjnym – zapoznanie się z łopatką i jej możliwościami ślizgowymi względem klatki piersiowej), palpacja mięśni przyczepiających się do łopatki) – m. podgrzebieniowy, m. nadgrzebieniowy, m. obływ większy i mniejszy, m. najszerszy grzbietu, m. równoległoboczny, m. zębaty przedni. Mięsień dźwigacz łopatki oraz czworoboczny grzbietu omawiane są w części poświęconej tylnej stronie szyi.
 • Palpacja struktur przedniej strony szyi (kość gnykowa, mięśnie nad i podgnykowe)
 • Palpacja struktur twarzy i głowy związanych ze stawem skroniowo-żuchwowym (mięsień żwacz, skroniowy, mięśnie skrzydłowe)
 • Kończyna górna w małym paluszku, czyli wędrówka po strukturach kończyny górnej, badanie układu kostnego i mięśniowo-powięziowego kończyny górnej wraz z rozpoznaniem struktur nerwowo-naczyniowych. Chociaż anatomia kończyny górnej jest niezwykle skomplikowana to można się w niej odnaleźć jeżeli wiadomo, którymi ścieżkami podążać. Poznasz szybki sposób opanowania anatomii kończyny górnej.

MODUŁ II – DOLNA POŁOWA CIAŁA  odbędzie się w dniach 15-18 Listopada 2018 w Krzywym Ratuszu, pod Warszawą, cena 1.350 pln 

 • Prosto i obszernie przez struktury kostne uda oraz kolana – topografia charakterystycznych punktów kostnych niezbędnych do lokalizacji poszczególnych struktur. Palpacja kości z omówieniem ich relacji z otaczającymi je tkankami. Omówienie struktur kolana (troczki rzepki, więzadło poboczne piszczelowe i strzałkowe, gęsia stopa, przyczep pasma biodrowo-piszczelowego, struktury naczyniowo-nerwowe w dole podkolanowym). 
 • Wędrówka po mięśniach uda – palpacja grupy mięśni przywodzicieli na podstawie metafory pudełka (m. przywodziciel wielki, długi, krótki, smukły i grzebieniowy). Palpacja mięśni tylnej strony uda (mięsień dwugłowy oraz półbłoniasty i półścięgnisty). Palpacja mięśni przedniej strony uda (mięsień czworogłowy uda, mięsień krawiecki). Badanie struktur nerwowo-naczyniowych uda – palpacja trójkąta udowego, tzw. trójkąta Scarpy)
 • Spacer po przyczepach mięśni na kości miedniczej, czyli przygotowanie do poznawania układu mięśniowo-powięziowego w obrębie miednicy i biodra 
 • Palpacja struktur mięśniowo - powięziowych biodra – palpacja mięśni odwodzicieli biodra (mięsień pośladkowy średni, mały, naprężacz powięzi szerokiej. Palpacja rotatorów zewnętrznych – pośladkowy wielki, gruszkowaty, bliźniaczy górny i dolny, zasłaniacz wewnętrzny i zewnętrzny. Palpacja mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
 • Wędrówka po podudziu. Palpacja powięzi powierzchownej, palpacja powięzi głębokiej – ich topografia i znaczenie w terapii. Zapoznanie się ze strukturami leżącymi w obrębie powięzi głębokiej (troczki, przegrody międzymięśniowe). Podróż po strukturach kostnych podudzia i stopy wraz z omówieniem przyczepiających się do nich tkanek.
 • Od brzuchatego do odwodziciela palucha, czyli palpacja struktur mięśniowo-powięziowych podudzia i stopy – ich topografia i znaczenie w terapii (wędrówka od przyczepu do przyczepu wszystkich grup mięśniowych podudzia – przedniej, bocznej, tylnej powierzchownej i tylnej głębokiej oraz stopy) wraz z palpacją struktur nerwowo-naczyniowch (w tym: n. strzałkowy, n. piszczelowy, n. łydkowy).

INFORMACJE DODATKOWE:

 • TERMIN: 28-31 MARCA 2019
 • DZIEŃ 1 : zajęcia odbywać się będą od 10.00- 18.00
 • DZIEŃ 2 : zajęcia odbywać się będą od 9.00- 18.00
 • DZIEŃ 3 : zajęcia odbywać się będą od 9.00- 18.00
 • DZIEŃ 4 : zajęcia odbywać się będą od 9.00- 16.00
 • CENA: 1.350 PLN
 • MIEJSCE: Krzywy Ratusz w Krzywej Iwicznej
  http://krzywyratusz.pl/kontakt/
  ul. Pokrętna 43, Osiedle Krzywa Iwiczna ,05-500 Nowa Iwiczna
 • KONTAKT: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., TEL 535155509
 • Konto do wpłat: Citibank Handlowy, Integral Body Institute Sp. z o. o. 7810 3000 1901 0985 0300 1498 01

 

Dr n. med. Marcin Wytrążek – pasjonat terapii manualnej tkanek miękkich, zafascynowany masażem tkanek głębokich, terapią punktów spustowych i rozluźnianiem mięśniowo-powięziowym. Jest wykładowcą Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii w Poznaniu, kierownikiem Pracowni Terapii Manualnej i Masażu oraz Redaktorem Naczelnym Wydawnictwa Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. W latach 2010-2014 pełnił funkcję prodziekana ds. kształcenia Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii. Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (dawniej Akademii Medycznej), na którym bronił pracę doktorską z zakresu wykorzystania badań neurofizjologicznych w diagnozowaniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych. Autor podręcznika – „Masaż tkanek głębokich. Materiały pomocnicze do ćwiczeń” oraz tłumaczeń książek – „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe” Carol Manheim czy „Rozluźnianie powięziowe dla równowagi strukturalnej Jamesa Earlesa i Toma Myersa. Jest autorem licznych publikacji oraz organizatorem konferencji i seminariów naukowo-szkoleniowych. Swoje umiejętności rozwijał i dalej doskonali pod okiem takich nauczycieli jak Carol Manheim, Marty Ryan, John Smith, Leon Chaitow, Art Riggs, Steven Goldstein. Praktyczną wiedzę anatomiczną doskonali na szkoleniach anatomii sekcyjnej z Gilem Hedley’em oraz Julianem Bakerem.